Označovanie bezlepkových potravín

Označovanie bezlepkových potravín

Časť 1

Ujasníme Vám, ako zaručene spoznáte bezlepkovú potravinu. Akým spôsobom tieto potraviny musia byť označené a tiež alternatívne spôsoby značenia.

Od 13. decembra 2014 platí nariadenie Európskeho parlamentu a rady (EÚ) o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom. To okrem iného stanovuje povinnosť poskytnúť spotrebiteľom informácie o alergénnych látkach a produktoch, ktoré boli použité pri výrobe potraviny. Informačná povinnosť sa vzťahuje na 14 potravinových alergénov, ktoré sú najčastejšou príčinou alergických reakcií u spotrebiteľov.

Ako alergén číslo 1 sú uvedené: OBILNINY OBSAHUJÚCE GLUTÉN, konkrétne pšenica (napr. Špalda a Khorasan), raž, jačmeň, ovos alebo ich hybridné odrody a výrobky z nich okrem: glukózových sirupov na báze pšenice vrátane dextrózy, maltodextrínov na báze pšenice , glukózových sirupov na báze jačmeňa a obilnín použitých na výrobu alkoholických destilátov vrátane etylalkoholu poľnohospodárskeho pôvodu.

 

Od 20.júla 2016 platí nová vyhláška č.828 / 2014 o požiadavkách na informácie o neprítomnosti alebo zníženom obsahu lepku v potravinách. Touto vyhláškou sa ruší vymedzenia potravín na osobitné účely a požiadavky na označovanie bezlepkových potravín prechádza pod všeobecné potravinové právo.

Táto vyhláška umožňuje deklarovať označenie ,, bez lepku'' aj na potravinách, ktoré sú prirodzené bez lepku. Rôzne osoby s neznášanlivosťou gluténu môžu znášať rôzne malé množstvá lepku. Cieľom nariadenia je umožniť ponuku výrobkov s rôzne nízkym obsahom lepku tak, aby spotrebitelia na trhu našli potraviny zodpovedajúce ich potrebám a miere citlivosti.

Vyhláška zavádza 2 kategórie:

Označenie "BEZ LEPKU": je určené výhradne pre potraviny z prirodzene bezlepkových surovín a je povolené ako u potravín na osobitné výživové účely, tak u bežných potravín.

- Obsah lepku musí byť najviac 20 mg / kg v potravine vo forme, v akej sa predáva konečnom spotrebiteľovi.

Označenie "S VEĽMI NÍZKYM OBSAHOM LEPKU": je určené pre označovanie potravín obsahujúcich jednu alebo viac zložiek zo špeciálne upravenej pšenice, jačmeňa, ovsa, raže alebo ich krížencov. Údaj "veľmi nízky obsah gluténu" nie je možné použiť v označení bežných potravín a tiež v označení potravín, ktoré neobsahujú žiadnu zložku z pšenice jačmeňa, raže, alebo ich krížencov.

- Obsah lepku musí byť najviac 100 mg / kg v potravine vo forme, v akej sa predáva konečnému spotrebiteľovi.

Čo sa týka OVSA: obsiahnutý v potravinách pre osoby s neznášanlivosťou gluténu musí byť špeciálne vyrobený, pripravený alebo spracovaný tak, aby bolo zamedzené kontaminácii pšenicou, žitom, jačmeňom alebo ich krížencov, pričom obsah gluténu v ovse nesmie byť vyšší ako 20 mg / kg v potravine vo forme, v akej sa predáva konečnému spotrebiteľovi.

Nariadenie ustanovuje len jeden spôsob uvádzania informácií o obsahu lepku, avšak zároveň nezakazuje uvádzaniealternatívnych spôsobov označenie mimo požiadavky platných právnych predpisov, ktorých cieľom by malo byť uľahčiť spotrebiteľovi s neznášanlivosťou lepku výber vhodných potravín.

V praxi sa jedná napr.:

  • O logo prečiarknutého klasu

  • Oznámenie typu "vhodné pre celiakov"

  • Alebo "vhodné pri bezlepkovej diéte" a pod.

Pre všetky vyššie uvedené alternatívne dobrovoľné spôsoby označenie platí, že je možné ich použiť len v prípade, že nezavádza spotrebiteľa a za podmienky, že budú doplnené stanoveným označením, tzn. údajom "bez lepku" alebo "veľmi nízky obsah lepku."

Povinnosť uvádzať na obale alergény sa vzťahuje aj na označovanie nebalených potravín a potravín zabalených bez prítomnosti spotrebiteľa na účely bezprostredného predaja. Informácie o alergénnych látkach musia byť v týchto prípadoch umiestnené v blízkosti ponuky nebalené potraviny, alebo na obale potraviny zabalené bez prítomnosti spotrebiteľa. Pre ľahšiu prehľad musí byť alergény zvýrazněny- farbou, veľkosťou či iným typom písma.

Rovnako v reštauráciách, jedálňach, rýchlom občerstvení a ostatných zariadeniach spoločného stravovania, sa spotrebiteľovi sprístupnia informácie o alergénnych látok používaných pri príprave pokrmov, napr. Uvedením zoznamu alergénov v ponuke pokrmov alebo na požiadanie spotrebiteľa u obsluhy, prípadne iným vhodným spôsobom. Povinnosť sa vzťahuje aj na nápoje.

Informácie o alergénnych látkach sa na obale potravín uvádza:

  • V ZLOŽENÍ, pričom názov alergénne látky alebo produktu musí byť zvýraznený tak, aby bol jasne odlíšený od ostatných zložiek (napr. Písma, štýlu, alebo farbou pozadia).

  • AKO ZOZNAM ALERGÉNOV ZA SLOVOM "OBSAHUJE", ak nie je na obale výrobku uvedený zoznam zložiek.

Ak názov potraviny (napr. Mliečna ryža, ražný chlieb) jasne odkazuje na danú alergénne látku, nie je už ďalšie označenie alergénu povinné.

Ďalšou časťou tohto článku je článok: Môže obsahovať stopy lepku...

Pre úpravu prostredia zažívacieho traktu po užívaní liečiv využite prípravok na báze rastlinných výťažkov na úpravu priechodu potravy črevom DietLax.

 

Chcete byť informovaný o ďalších zaujímavostiach?
Zostaňme kamaráti na Facebooku a budú sa Vám zobrazovať nové články https://www.facebook.com/zdravileky.
Alebo stačí dať like! https://www.facebook.com/zdravileky.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť