Parazity v našom tele - hrozba alebo zbytočné obavy?

Parazity v našom tele - hrozba alebo zbytočné obavy?

Parazity v našom tele - hrozba alebo zbytočné obavy?

Veľmi diskutovanou témou sú parazity v našom tele, či naozaj predstavujú nebezpečenstvo a ako sa ich zbaviť. Často sa termín parazit používa bez akejkoľvek špecifikácie. Takže sa môžeme bližšie pozrieť na tie nebezpečné stvorenia. Odpoveď na otázku položenú v názve článku možno stručne vyjadriť - áno. A môžeme dodať - často to môžeme urobiť pre seba ...
Zatiaľ obrátime svoju pozornosť k jednotlivým druhom parazitov, čím nepriatelia nášho zdravia dostanú svoju podobu. Dá sa povedať, že tak či onak sa dostal do kontaktu s parazitom každý z nás, niektorí z nás o tom však nevedia, pokiaľ nedôjde k rozvoju nežiaducich symptómov.

Parazity v ľudskom tele

K týmto príznakom najčastejšie patria hnačky, bolesti brucha, bolesti hlavy, dýchacie ťažkosti či nevysvetliteľné chudnutie (samozrejme je nutné vylúčiť iné príčiny). Môže sa ale prejaviť aj ďalšími príznakmi, ako kožnými problémami, alergiami, anémiou či poruchami spánku alebo chronickou únavou. To veľmi závisí od nášho zdravia a imunity. Najčastejším "domácom" parazitom je prvok s latinským názvom Toxoplasma gondii, ktorý spôsobuje ochorenie s názvom toxoplazmóza, ktoré patria medzi najnebezpečnejšie.
 
Najčastejším prenášačom sú naši domáci maznáčikovia - mačky, v ktorých truse sa tento prvok vyskytuje vo forme tzv. Oocýst v truse mačiek (môže sa ale vyskytovať vo forme tkanivových cýst v mäse všetkých druhov zvierat). Ak si po kontakte s mačkou opatrne neotláčate ruky, môžete ju preniesť ústami. Je najmä nebezpečná pre pacientov s oslabenou imunitou (napríklad po chemoterapii, ožarovaní, transplantácii orgánov alebo pre pacientov s infekciou HIV).
mačka
 
Dôležité je, že odborníci uvádzajú, že tento prvok, vo svojej konečnej vývojovej forme (v našom tele prejde niekoľkými zmenami) bez výraznejších príznakov v nervových tkanivách a to až niekoľko mesiacov alebo celý život. A tu je jadro, dá sa povedať tohto prvoka, pretože ako odborníci uvádzajú, jeho prítomnosť v mozgu môže vyvolať rôzne zmeny v správaní človeka, ktoré by nás ani nenapadlo prisudzovať pôsobeniu nejakého parazita. Ako príklad možno uviesť zvýšenie sexuálnej aktivity pri znížení sociálne a emocionálne hĺbky vzťahu (povrchné vzťahy), zníženie pudu sebazáchovy, vyššie riziko vzniku dopravnej nehody (čo je dané spomalením reakcií a zvýšením agresivity) či mnoho podobných reakcií, môže sa podieľať aj na prehĺbenie schizofrénie .
 
Český vedec Jaroslav Flegr v USA publikoval v roku 2014 ďalší významný výskum toxoplazmózy. Významný vedecký časopis Plose One uvádza, že ľudia, ktorí sú nakazení parazitom Toxoplasma Gondi, môžu ľahšie ochorieť rakovinou krvi či prostaty, hrozí im častejšie infarkt a sexuálne prenosné infekcie. Toxoplazmóza sa vo väčšine prípadov podobá chrípke, po odznení príznakov akútnej infekcie, ako už bolo spomenuté, prežíva parazit v človeku vo forme tkanivových cýst hlavne v nervovom tkanive niekedy až do konca života (niekedy však len niekoľko mesiacov), Nebezpečenstvo pri oslabení imunity znamená to , že potom parazit "ožije" (prejaví sa napr. horúčkou, zväčšením uzlín, poruchami videnia, kŕčmi). Pri infikovaní počas tehotenstva môže toxoplazmóza spôsobiť vážne poškodenie plodu. Toto ochorenie sa dá potvrdiť pomocou zobrazovacích metód (ultrazvuk, CT, magnetická rezonancia), kedy dôjde k objaveniu abscesu v tele pacienta.
 
Existujú iní, hoci nie tak nebezpeční, ale dostatočne nepríjemní paraziti. Mrle (Enterobius vermicularis) napadajú hlavne deti (prenáša sa neumytými rukami a prejavujú sa svrbením v konečníku), na deti sa "špecializujú" aj škrkavky (patrí medzi hlísty, latinsky nematódy), tie žijú v tenkom čreve a nakaziť sa nimi môžete zle umytú zeleninou. Skôr na dospelých v nedostatočne tepelne upravenom mäse číha pásomnica bezbranná (pozoruhodné meno, latinsky Taenia saginata), či infikovanú vodou alebo rukami sa šíri lamblie čiže bičkovec, ktorý sa usadí v našom tenkom čreve. Dospelí tiež napadajú iné parazitné motolice (trematoda). Je potrebné spomenúť, že aj dieťa môže napadnúť pásomnice, ale iný druh - pásomnica detská (Hymenolepis nana). Na samostatný článok by boli exotickými parazitmi, nechcený "suvenír" z exotickej dovolenky, kde možno spomenúť měchožila zhubného (Echinococcus granulosus) spôsobujúceho u nás vzácnu, ale pomerne nebezpečnú echinokokózu alebo jednu z najrozšírenejších tropických chorôb, maláriu. Malária je spôsobená plazmódia (slovensky zimničky, parazitickými prvokmi kmeňa Apicomplexa), ktorú prenáša na človeka komár druhu Anopheles. Môže sa mu predchádzať preventívnym použitím antimalarických liekov.

Trematoda Tasemnice posmiela detinský Roup

Parazity v črevách

Niektoré parazity sa vyvíjajú v črevnej oblasti a preto sa niekedy označujú ako intestinálne parazity. Sú prevažne v exotických oblastiach. Patrí k nim už spomínaná lamblie (ktorú môžu v týchto krajoch prenášať aj muchy), ďalej amébióze spôsobenom meňavkou úplavičnou, kryptosporodióza spôsobená parazitom Crytosporodiosum alebo napríklad súbor chorôb označovaných ako Schistosomóza, spôsobených rôznymi druhy motolice.

Ako sa teda zbaviť parazitov?

Zásadný liečba spočíva (ak je to potrebné, niektoré ľahšie formy u ľudí s plne fungujúci imunitou odznie bez liečby) v podaní liekov zo skupiny antihelmintík (antiparazitárnych liekov), kam patrí napríklad mebendazol, metronidazol, pyrantel, albendazol a ďalšie. Môžu byť širokospektrálne, ako napríklad albendazol, ktorý je účinný proti nematódam, motolicím a pásomniciam, ale úzko špecializovaná proti konkrétnemu druhu parazita. Pôsobí rôznymi mechanizmami - usmrcujú, inaktivujú alebo len paralyzujú parazitické červy (červy) v tele pacienta.

Ako ale proti nim bojovať, ak nevezmeme do úvahy klasickej chemické lieky? Ide to vôbec?
Veľmi dôležitá je prevencia - vynechať tepelne neupravené mäso či mäso z podozrivého zdroja, starostlivo venovať pozornosť hygiene a hlavne umývanie rúk, najmä po styku s potenciálnymi prenášačmi parazitov ako sú spomínané mačky (hlavne tie vonkajšie), vyhýbať sa vode z podozrivých zdrojov (najmä na dovolenke), starostlivo umývať zeleninu a ovocie a takisto tiež napríklad poučiť deti pred odchodom na letný tábor či podobné akcie.

Detoxikácia od parazitů. Velmi užitočné je, či už ako súčasť prebiehajúcej liečby chemickými liekmi či (a to je hlavný význam), užívať prírodné prípravky obsahujúce výťažky z rôznych liečivých rastlín, ktoré rôznym spôsobom pôsobí proti parazitom v našom organizme. Jedná sa o detoxikácii organizmu od parazitov.

  • Týchto byliniek je celý rad, je možné uviesť
  • cibuľu kuchynskú (Allium cepa),
  • tekvica obyčajná (Cucuarbita pepo),
  • hlávkovú kapustu (Brassica Oleandra) - šťava z neho,
  • cesnak kuchynský (Allium sativum),
  • aníz vonný (Pimpinella anisum),
  • tymián obyčajný (Thymus vulgaris),
  • kurkuma dlhá (Curcuma longa),
  • škoricovník ceylonský (Cinnamonum zeylanicum),
  • klinčekovec voňavý (Syzygium aromaticum),
  • rasca (Carum carvi), orech čierny (Juglans nigra),
  • lapacho červené (Tabebuia impetiginosa) a ďalšie.
  • Prírodný produkt proti parazitom WurmEx - overené zákazníkmi. Boj proti ľudským parazitom nikdy nebol ľahší. S pomocou Wurm-ex sa zbavíte externých patogénov ľudského tela ľahko a rýchlo.

Ako ste si asi všimli, veľká časť z nich spadá medzi korenia, viac či menej bežne používané v kuchyni. Takže ako vidíte, aj to je možnosť prevencie proti parazitom - okoreniť si jedlo! Môžete si tiež zakúpiť rôzne prírodné prípravky, ktoré obsahujú výťažky z jednej alebo viacerých antiparazitické pôsobiacich liečivých rastlín. Odporúčame Parazitex, Wurm-Ex, Cesnak a petržlen, Lapacho.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť