Potraviny pri bezlepkovej diéte

Potraviny pri bezlepkovej diéte

Ujasníme Vám, aké potraviny sú vhodné a aké naopak nevhodné, pri dodržiavaní bezlepkovej diéty.

ZAKÁZANÉ POTRAVINY

Pri bezlepkovej diéte je logicky zakázané konzumovať obilniny, ktoré obsahujú lepok tj.pšenice (vrátane špaldy!), Kamut-Khorasan, raž, žitovec (triticale), jačmeň, rad odrôd ovsa a všetky potraviny, ktoré sú vyrobené zo spomínaných obilnín.

Ide o:

  • výrobky z múky-chlieb, pečivo, strúhanka, cukrárenské výrobky, cestoviny, knedle

  • vločky, krúpy, krúpy, lámanka, krupica

  • rastlinné mäso seitan (vysoký obsah lepku)

Je nutné si dávať pozor aj na potraviny, v ktorých bola múka použitá ako prídavok.

Pozor na rôzne detaily, napr. Francúzske zemiaky bývajú bezlepkové, zapekacia misa však nesmie byť vysypaná strúhankou a použitá údenina musí byť bez lepku.

VHODNÉ POTRAVINY

Pri bezlepkovej diéte je vhodné sa zamerať na potraviny, ktoré sú prirodzene bezlepkové. Lepok neobsahujú napr. Zemiaky, ryža, kukurica, strukoviny, sója, pohánka, proso (pšeno), quinoa, amarant, teff, cirok. Bezlepkové je tiež samozrejme ovocie, zelenina, huby, bylinky, mäso, vajcia, cukor, med, káva, čaj, kakao, ďalej mlieko a mliečne výrobky ako čistý syr, tvaroh alebo smotana.

Pre bezlepkovú diétu sa okrem prirodzene bezlepkových potravín používajú aj špeciálne potraviny. Existuje pečivo, cestoviny alebo sušienky a zvláštne múčne zmesi, ktoré možno používať ako náhradu múky obsahujúce lepok.

DEPROTEINOVANÝ PŠENIČNÝ ŠKROB

Vo výrobkoch špeciálne určených pre ľudí s neznášanlivosťou lepku sa môžete stretnúť s pšeničným škrobom. Táto informácia môže pôsobiť mätúcim dojmom, pretože škrob z pšenice nie je vhodný pri bezlepkovej diéte. V tomto prípade sa ale jedná o tzv. Deproteinovaný pšeničný škrob, v ktorej bol obsah gluténu znížený. Obsah lepku v ňom musí spĺňať normy pre bezlepkovú diétu. Zároveň platí, že deproteinovaný pšeničný škrob nie je považovaný za alergén.

NEISTOTA PRI OVSA

Väčšina osôb, nie však všetky, trpiacich neznášanlivosťou lepku, môže do svojej stravy zaradiť ovos bez pocítili nepriaznivé účinky na svoje zdravie. Niektorí celiaci na neho ale môžu byť citliví. Približne 10% celiatikov môže na konzumáciu ovsa imunologicky reagovať. Veľký problém predstavuje kontaminácie ovsa pšenicou, žitom alebo jačmeňom, ku ktorej môže dôjsť počas zberu, prepravy, skladovania a spracovania.

Výrobky z čistého ovsa môžeme nájsť aj v slovenských obchodoch (napr. Müsli, sušienky alebo niektoré ovsené nápoje k náhrade mlieka). Ani tento tzv. "Čistý" ovos nie je odporúčaný pri čerstvo diagnostikovanej celiakii. Ak sa jedinci stabilizovaní bezlepkovou diétou rozhodnú konzumovať taký ovos, mali by o svojom rozhodnutí informovať svojho lekára, ktorý zabezpečí pravidelnú kontrolu celiakálna autoprotilátok a posúdi, či jedinec takýto ovos môže, alebo nemôže konzumovať.

Pre úpravu prostredia zažívacieho traktu po užívaní liečiv využite prípravok na báze rastlinných výťažkov na úpravu priechodu potravy črevom DietLax.

Chcete byť informovaný o ďalších zaujímavostiach?
Zostaňme kamaráti na Facebooku a budú sa Vám zobrazovať nové články https://www.facebook.com/zdravileky.
Alebo stačí dať like! https://www.facebook.com/zdravileky.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť