Průvodce alergiemi: Potravinové alergie u dětí

Průvodce alergiemi: Potravinové alergie u dětí
Potravinová alergia je u detí veľmi častou príčinou atopického ekzému. Odborníci uvádzajú až 70% spojitosť atopického ekzému a alergie na potraviny.

Príznaky typické pre dojčatá a batoľatá:

  • kožné: ekzém, žihľavka alebo opuchy

  • tráviace: zvracanie, hnačky, bolesti až koliky brucha, nechutenstvo, neprospievanie, nitky krvi v stolici

  • dýchacie: kašeľ, pískavé dýchanie, dýchavičnosť, zahlienenie, nádcha

  • celkovej problémy: anafylaktický šok, chudokrvnosť

Najčastejšie potravinové alergény spôsobujúce problémy u dojčiat a batoliat

  • alergia na mlieko (bielkovina kravského mlieka)

  • alergia na vajcia

  • alergia na sóju

  • alergia na múku

Platí to aj u detí, ktoré sú kŕmené výhradne materským mliekom. Väčšina potravinových alergénov sa totiž vie cez telo mamičky dostať do materského mlieka.

Ako rozpoznať alergiu na potraviny

Ak máte podozrenie, že za ekzémom a ďalšími zdravotnými problémami nášho bábätka stojí alergia na potraviny, a chcete si túto domnienku potvrdiť, musíte sa pripraviť na to, že pátranie po príčine ťažkostí môže byť časovo náročné.

Zatiaľ čo u väčších detí a dospelých sa alergia na potraviny overujú pomocou imunologických testov na alergológii, u najmenších detí to nie je tak jednoduché.

Lekári vykonávanie týchto testov mnohokrát odmietajú z toho dôvodu, že bábätká majú nevyzretý imunitný systém a výsledky testov sú tak často zavádzajúce.

Neoceniteľnú úlohu pri odhaľovaní potravinových alergénov hrá vlastné pozorovania. Niekedy je jedinou možnosťou, ako zistiť, či a ktoré jedlo alergické prejavy vyvoláva.

Môžu nastať dva prípady:

1. Do niekoľkých hodín po kŕmení sa objavia nové príznaky alebo sa zhorší tie existujúce (napríklad atopický ekzém)

Pokúste sa spomenúť si, aké jedlo dieťa naposledy jedlo. Ak je dojčené, aké jedlo jedla za posledných zhruba 12 hodín mamička. Obsahovalo jedlo nejakú surovinu, ktorú bežne nejeme (mamička ani bábätko)? Skúste ju na zhruba dva týždne vypustiť z jedálnička. Pokiaľ príznaky alergie zmizne, zrejme ste našli potravinu, ktorá dieťatku vadí. Mali ste veľké šťastie, že to išlo tak rýchlo. O svojich zisteniach informujeme lekára.

2. Príznaky sa zhoršujú alebo zlepšujú, ale nie je zrejmá žiadna závislosť na kŕmenie

Stále je vysoká pravdepodobnosť, že za zdravotnými problémami dieťaťa je nejaká potravina. Pravdepodobne sa ale jedná o potravinu, ktorá sa vyskytuje v množstve jedál a konzumujeme ju veľmi často- mlieko, múka, vajcia atď. Môžete vyskúšať eliminačný diétu pre zistenie potravinového alergénu.

Jedálniček sa upravuje buď dojčiace mamičke, přikrmovanému dieťaťu, alebo oboma.


Môže dieťa z alergie vyrásť?

To bohužiaľ nemožno. Sklon k alergiám, k nadmernej reakcii na vonkajší podnet, si nesie vo svojich génoch. S tým ale ako sa mení zloženie jeho jedálnička, mení sa aj typy potravín, na ktoré alergicky reaguje. Často sa stáva, že sa pôvodné potravinová alergia v neskoršom veku vyvinie v iný druh, napríklad v astmu alebo sennú nádchu.

Intolerancia nie je alergia

Dva pojmy, ktoré ľudia často zamieňajú. Intolerancia na rozdiel od alergie nie je spôsobená reakciou imunitného systému.Jej príčinou je neschopnosť potravinu stráviť, zvyčajne preto, že v tele chýba látka, najčastejšie enzým potrebný pre štiepenie danej potraviny. Potravinová intolerancia je oveľa častejšie než alergie, odhaduje sa, že nejakú jej formou trpí až 45% ľudí. Na rozdiel od alergie sa môže intolerancia vzťahovať na viac druhov potravín.

Život s alergiou

Ak bola jednou potravinová alergia diagnostikovaná, je nevyhnutné sa držať presne pokynov lekára a vyhnúť potravinám, ktoré ju spúšťajú. Iba v prípade miernejšie formy, je možné alergén tolerovať, ak je súčasťou niektorých jedál. Napríklad dieťa s ľahšou formou alergie na vaječný bielok, môže jesť bez následkov pečivo.

Prázdniny, narodeniny, stravovanie v reštaurácii nemožno plánovať ako predtým. Vždy bude treba mať po ruke bezpečné jedlo a pitie, upozorniť všetkých v okolí na diétu a nezabudnúť zdôrazniť následky, pokiaľ nebude dodržaná. Pri žiadnom výjazde z domova, výletu či dovolenky sa nesmie zabudnúť na lieky.

Ani dodržiavanie diéty nie je jednoduché. Bezpodmienečná znalosť vhodných produktov pomôže pri zostavovaní jedálnička, pretože strava aj napriek všetky obmedzenia musí zostať pestrá, výživná a chutná. Pri nástupe do škôlky či školy, je potrebné sa dohovoriť sa na spôsobe, akým sa dieťa bude stravovať, napríklad či si bude nosiť obedy či na ne dochádzať domov, alebo dostávať diétu v školskej jedálni. V poslednom prípade by mali kuchárky dostať podobný zoznam povolených potravín. Zakaždým musí byť vychovávateľky upozornené na to, čím dieťa trpí, čo smie a nesmie jesť a ako postupovať v prípade alergickej reakcie.

V dnešnej dobe sa našťastie aj v bežných obchodoch dajú zohnať potraviny, ktoré sú vhodné pre alergikov a postrádajú mlieko, orechy, alebo vajce. Ale aj tak sa starostlivé čítanie zložení potravín stane dennodenné rutinou.

Pre úpravu prostredia zažívacieho traktu po užívaní liečiv využite prípravok na báze rastlinných výťažkov na úpravu priechodu potravy črevom DietLax.

Chcete byť informovaný o ďalších zaujímavostiach?
Zostaňme kamaráti na Facebooku a budú sa Vám zobrazovať nové články https://www.facebook.com/zdravileky.
Alebo stačí dať like! https://www.facebook.com/zdravileky.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť