Viete, kto žije vo vašom bruchu?

Viete, kto žije vo vašom bruchu?

Viete, kto žije vo vašom bruchu?

Veterinári prišli prvý. Zistili, že ľudia, ktorí prichádzajú so svojím domácim miláčikom do operácie, majú podobné symptómy ochorenia, ktoré trpí ich pes alebo mačka. Naše spoločné bývanie so zvieratami v jednom byte nie je len pozitívne. Naopak, parazitná kolónia môže žiť v našom tele.
 
Nie je to pekný nápad: v čreve sú červy, ale v pľúcach, v oku alebo v mozgu. A mnohí môžu hravo dosiahnuť pol metra. Existuje tri stovky druhov ľudských parazitov. Všade kde pes odišiel, existuje napríklad toxokar. Parazit je podobný ako drozd a ochorenie môže skončiť slepotou v závažnejších prípadoch. Neexistuje miesto, kde by žili psi a toxíny. A viete, že aj sladká chuť sladkého môže byť jedným z ukazovateľov, že telo je zamorené parazitmi? Pritom platí, že rovnako ako sa pravidelne odčervujú zvieratá, mali by sme to isté vykonať raz ročne s vlastným telom. Lieky sú pritom veľmi lacné: Vermox, ktorý platí na celý rad parazitov, stojí dvadsať korún, na Entizol, ktorý zase hubí prvokmi, sa dopláca o desať korún viac.

Takýto kazateľ nie je iba obrazom vedeckej triedy pre piatu triedu, ale pre realitu. Alebo motýľ. A predovšetkým, roupi. Nehovorí sa o tom, ale mrle sú v detských kolektívoch, ako sú materské školy, rozšírenejšia ako vši. Každé ďalšie dieťa bude zranené. Ostatne - mrle sprevádza človeka oddávna, prvý preukázanej nálezy týchto najrozšírenejších črevných parazitov pochádza z doby pred deviatimi tisíckami rokov.

Roupy má až polovicu Čechov

Dieťa a pes

Experimentálne sa choroba nazýva Enterbióza alebo Oxyueráza. A táto choroba nie je zriedkavá: trpí dvadsať až päťdesiat percent českej populácie. Len to nevie. Je to typické ochorenie špinavých rúk. Mrľa je totiž červík asi centimeter veľký, žije v črevách a v noci vylieza von, kladie vajíčka okolo konečníka. Svrbia sa a nútia ju poškriabať. Odtiaľ, s nezabudnutými rukami, skládka sa vráti do potravinového reťazca a do žalúdka.

Pre dievčatá a ženy je roupi dokonca príčinou vaginálneho zápalu. Červy môžu preniknúť do obličiek, kde spôsobujú vážny zápal. A bohužiaľ, málo lekárov si myslí, že to môže byť parazit. Liečba je pritom jednoduchá a lacná: liek sa volá Vermox a pacient naň dopláca ani nie dvadsať korún. Predpisuje ho lekár a je nutné ho užiť vo viacerých dávkach s odstupom času, tak aby sa zahubila celá postupne dorastajúci populácia Roupa. Upozornenie: je tiež potrebné umývať alebo dokonca lepšie bielizeň pri vysokých teplotách, aby sa zabránilo prenosu vajec!

Roupes však zďaleka nespôsobujú také problémy ako mnohí ďalší paraziti. Farmárka Hana Bláhová z Brna o tom vie. Vo svojej práci naráža na parazity u ľudí každý deň.

Záhady? Nie, len parazity ...

"Trebárs prípad ženy, ktorá celý život pracovala ako laborantka v mäsovom. Testovala kvalitu mäsa. Asi tri roky má stále bolesti v ďasnách a žuvacích svaloch. Žiadny zubár ani lekár ORL jej nepomohol. Žene je cez šesťdesiat rokov. Ukázalo sa, že sa žena nakazila svalovcom stočeným z mäsa, čo je u nás považované takmer za vymýceného parazita, lenže napríklad v mäse diviakov žije veľmi často. Alebo iný prípad - muž, 33 rokov, otec poľovník, rodina chovala psy, on sám poľovník, od detstva jedol zverinu.

Pred dvanástimi rokmi došlo k ťažkej mozgovej horúčke. V nemocnici v Bohuniciach, kde 14 dní ležal na infúziách, konštatovali cysty vo spodine lebečnej, ktoré si ale netrúfli odoperovat a prepustili ho domov. Odvtedy sa jeho ťažkosti zhoršili. Má vážne bolesti hlavy a myslel na samovraždu. Často zvracia na zmiernenie bolesti v žalúdku. Išlo o nákazu měchožilem, teda echinokok, ktorá je rozšírená v južnom Nemecku, v Rakúsku, Poľsku, kde lekári hlásia stovky prípadov, len u nás nie. Je to, akoby sme sa tajomne vyhýbali, "zavrtí hlavou Hana Bláhová.

Pritom európskej Centrum pre kontrolu chorôb a prevenciu vlani varovalo, že echinokok patrí medzi choroby, ktoré treba stále strážiť. Patria sem toxoplazmóza prenášaná mačkami a nebezpečná najmä pre tehotné ženy. V Prahe je každá tretia osoba nakazená podľa štatistík zdravotného ústavu, pričom v ostatnej krajine je asi 40%. Ovšem okolité štáty ako Nemecko či Rakúsko hlási 50-60 percent infikovaných obyvateľov, a nezdá sa, že by Česi boli voči nákaze viac odolnejší. Skôr náš lekár nemôže ani napadnúť parazita.

"Bohužiaľ, súčasné lieky príliš nezaoberajú problémom s parazitom, hoci je to za viacerými vážnymi chorobami. Lekár jednoducho nevadí, že sa pokúša robiť parazitné testy a príčina ochorenia sa často pozerá inde, "povedala Hana Bláhová. "Čo je horšie, larvy parazitov cestujú po tele a ich činnosť nie je obmedzená na črevá, ako som kedysi myslel. Z tenkého čreva hravo vstúpia do pľúc. Alebo v oku. Žalúdočné kyseliny dokonca nezničia všetko, čo jeme. Väčšie parazity sú veľmi odolné, "dodáva.

V júni 2007 agentúry uviedli, že lekári v Indii z tenkého čreva šesťročného dievčaťa chirurgicky odstránili kolóniu 105 kliešťov. Rodičia dcéru priviedli do nemocnice, pretože si sťažovala na bolesti brucha. Dievča malo šťastie: o pár dní neskôr už by zrejme bola mŕtva, pretože škrkavky ju pripravili o všetky živiny a navyše otravovali telo svojimi toxickými splodinami.

Tiež to nie je vzdialený problém. Škrkavky v ľudskom tele spôsobujú nadúvanie brucha, pálenie záhy, časté grganie a zadržiavajú v tele vodu, spôsobuje zápaly kĺbov a je v podozrení, že napomáha aj vzniku reumatoidnej artritídy. Typický obraz hladujúcich detí z Afriky s nafúknutým bruchom je dôkazom žalúdka plného žalúdkov.

Najohrozenejšie mäso a cestujúci sú ohrozené

Práca profesora Aleny Tomšíkovej a lekára Bohumila Seiferta hovorí o tom, že počet infekcií v Českej republike stúpa. Tí zistili, že sú v Česku ročne tisícky prípadov potvrdených nákaz parazitmi. "Prevenciou napríklad pred teniózou (nákazou pásomnicou) je nejesť polosurové mäso (ani tatársky biftek)," uvádza autori výskumu.
 
Ohrození sú však aj jedáci mäsa, ktoré bolo tepelne upravené. Napríklad svalovec, čo je veľmi nepríjemná nákaza z mäsa, ktorá sa podľa štatistík v Česku novo znovuobjavila po päťdesiatich rokoch, sa dokáže natoľko zapouzdřit v svalovine napríklad prasaťa, že prežije aj teploty 120 stupňov Celzia. Jediným riešením je vyššia teplota a dlhšia pečenie mäsa. A všímať si toho, čo jem. Svalovcom napadnuté mäso je prederavené. A môže to byť aj to, ktoré si prinesiete v lesklom balíčku naporciované z obchodu.
 
Ohrození sú aj cestovatelia. A to nie exotických krajín, ale napríklad aj ľudia, ktorí mieria na dovolenku do južného Grécka. Tamojší komáre totiž prenáša filaria, teda takzvané červoch psie. To je nákaza, ktoré sa v anglicky hovoriacich krajinách hovorí heart Wurm, červ zo srdca, pretože často napáda práve srdce a žije v ňom. je v podozrení, že by mohol spôsobovať aj choroba kože zvanú Vitiligo. Červoch sa však pri nedostatočnej hygiene môžete nakaziť od psov aj u nás.


"Stále mám v pamäti jeden mladý pár, ktorý vyrazil na svadobnú cestu do exotických krajín. Vykúpali sa v Nílu, vrátili sa a vlastne hneď zamierili k nám. Kým mladík mal síce nejaké problémy, ale inak bol celkom v poriadku, jeho žena prišla vo vysokých horúčkach. Za dva dni zomrela, už sme jej nemohli pomôcť. Amóbov v pečeni, "povedala Hana Roháčová, vedúca infekčného oddelenia nemocnice Bulovka, ktorá sa zaoberá týmito chorobami.


Čo ak sú paraziti všade okolo nás a vzdanie sa krvavého steaku je pre mnohých nepredstaviteľné? Alebo sa dokonca zaobísť bez zvieracích priateľov? Pomoc je tak jednoduchá, až je to banálne: stačí dbať na základné pravidlá hygieny a umývať si dôkladne ruky pred každým jedlom. Rovnako tak starostlivo kefkou a teplou vodou umývať ovocie a zeleninu. A akékoľvek mäso dlho tepelne upravovať. Po návrate z exotickej dovolenky pri najmenších problémoch zamieriť rovno k lekárovi. A ak si aj potom chcete byť istí, že ste v poriadku, stačí každý rok prejsť podobnou "odčervovaciu" kôrou, akú doprajeme psom a ďalším zvieratám. Účinky neliečených parazitov spôsobujú okrem iného chronickú únavu.

Prírodný produkt proti parazitom WurmEx - overené zákazníkmi. Boj proti ľudským parazitom nikdy nebol ľahší. S pomocou Wurm-ex sa zbavíte externých patogénov ľudského tela ľahko a rýchlo.
Najčastejšie parazity:

Roupi - červy o niekoľko milimetrov až centimetrov dlhšie, odhaľujúce nočné svrbenie okolo konečníka, prenášané neoprázdnenými rukami
Kôrovce - červy až 30 centimetrov dlhé, žijúce v tenkom čreve, nakazené zle prepracovanou zeleninou
Pásové červy - môžu byť infikované tepelne upraveným mäsom, možno krvavým steakom, ale aj rybou, dĺžka parazita môže byť niekoľko metrov
Motolice - kŕmia sa hostiteľskou krvou, infikujú ľudí s ovčím produktom, ale aj žuvajú trávové stonky, kde sa parazit chytil
Sval - infekcia z tepelne ošetreného mäsa voľne žijúcich, ale aj domácich ošípaných
Chlpatý pes - typický pesový parazit, dlhý až jeden meter, spôsobuje srdcové problémy, pretože často žije v srdci
Toxikóza - opäť najčastejšie infekcia mačiek a psov sa prejavuje bolesťou brucha, zväčšením pečene a môže viesť k slepote
toxoplazma - opäť nákaza z mačiek a domácich zvierat, parazit napáda nervový systém, kde mení správanie nositeľa - u mužov zvyšuje produkciu testosterónu, takže sú pod vplyvom nákazy agresívnejší, vyššiu volatilitu, majú sklony k rizikovému správaniu.
 

Odoslať článok známemu   Vytlačiť