Choroby kľbového aparátu

Bolesti kľbov môžu mať množstvo príčin. V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie ochorenia kľbov a ich prejavy.
Ak vás bolesti kľbov trápia dlhodobo, je dôležité vyhľadať odbornú pomoc. Pravdepodobne nepôjde len o bežné prechladnutie alebo dočasné opotrebenie. Bez vhodnej liečby môže bolesť postupne zhoršovať kvalitu života.
Je dôležité zistiť, či sa bolesť prejavuje iba v jednom kľÛče alebo vás bolia viaceré kľûby naraz. Lekára bude pri vyšetrení zaujímať aj dĺžka trvania bolesti, jej intenzita, výskyt v pokoji alebo pri námahe, ako aj prípadné sprievodné symptómy, ako je horúčka.
Najčastejšie ochorenia kľbov
1. Infekčné zápaly kľbov
Ak sa do kľÛu dostane baktéria, napríklad pri poranęní alebo krvou z inej časti tela, vzniká v ňom zápal. Tento stav je sprevádzaný opuchom, sčervenaním, horúckou a intenzívnou bolesťou. Infekcie kľbov sú vážne a vyžadujú okamžitú liečbu. Pri vírusových infekciách, ako je chrípka, sú dočasné bolesti kľbov normálne a mali by po vyliečení ustúpiť.
2. Lymská borelióza
Toto ochorenie je prenášané kliešťami a spôsobuje bolesti kľbov. Ak ste mali v poslednej dobe prisatého kliešťa, je dôležité informovať o tom lekára.
3. Artritída
Artritída je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda vlastné bunky a poškodzuje kľbové tkanivo.
Najčastejšie druhy artritídy:
-
Reumatoidná artritída – Prejavuje sa rannou stuhnutosťou a postupným postihnutím viacerých kľbov (ruky, lakte, ramená, kolená). Často sa vyskytuje u žien.
-
Reumatická horúčka – Vzniká ako komplikácia streptokokovej angíny.
-
Dnavá artritída (DNA) – Spôsobuje ju nadmerne vysoká hladina kyseliny močovej, ktorá tvorí ostré kryštáliky v kľbovej tekutine. Typické sú náhle záchvaty silnej bolesti.
4. Artróza
Artróza je degeneratívne ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnému opotrebovaniu chrupavky pokrývajúcej kosti v kľe. Strata chrupavky vedie k bolestiam a obmedzeniu pohybu. Prejavuje sa stuhnutosťou kľbov, hlavne ráno alebo po dlhšom sedení.
5. Osteoporóza
Toto ochorenie vedie k rednutiu kostnej hmoty a zvyšuje riziko zlomení. Najviac ohrozené sú ženy po menopauze. Časná diagnostika a dostatočný príjem vápnika s vitamínom D môžu znižovať riziko vzniku osteoporózy.
6. Poranenia kľbov
-
Pomliaždeniny – Vznikajú po páde alebo náraze a spôsobujú opuch a modriny.
-
Vyvrtnutia a vykľbenia – Poškodzujú vazy a šĺchy okolo kľbu, spôsobujúc bolesť a obmedzenie pohybu.
Dôležitosť vápnika pre zdravie kľbov
Vápnik je kľúčový pre pevnosť kostí a kľbov. Ak jeho príjem nie je dostatočný, kosti sa oslabujú a môžu sa ĺhšie lámať. Na optimálny príjem vápnika je dôležité konzumovať potraviny ako mliečne výrobky, orechy, listovú zeleninu a ryby.
Kritické obdobia pre zdravie kostí:
-
Dospievanie – V tomto období sa buduje kostná hmota.
-
Menopauza – Dochádza k zrýchlenému rednutiu kostí.
-
Starnutie – Po 30. roku života kosti postupne strácajú hustotu.
Záver
Ak trpíte bolesťami kľbov, neodkladajte návštevu lekára. Včasná diagnostika a správna liečba môže značne zlepšiť kvalitu života a predchádzať zhoršovaniu zdravotného stavu.