Prečo o parazitoch nevieme?

O parazitoch sa v spoločnosti hovorí veľmi málo. V škole, v rodine ani u lekára sa o nich takmer nič nedozvieme. Najlepšie informovaní sú odborníci na prírodné vedy a veterinári, pre ktorých sú parazity bežnou súčasťou praxe. Naopak, lekári často nespoja ani zjavné príznaky s možnou parazitárnou nákazou.

Podceňovaná diagnostika parazitov

Stretli ste sa už s tým, že niekto nevysvetliteľne chudne, trpí svrbením konečníka alebo má tráviace problémy? Napriek tomu, že tieto príznaky môžu naznačovať prítomnosť parazitov, v lekárskej praxi sa s touto diagnózou stretávame len zriedka. Lekári väčšinou pripisujú zdravotné problémy iným príčinám – napríklad bakteriálnym infekciám, borelióze alebo plesniam v črevách.

Jedna praktická lekárka uviedla, že existujú odporúčania zvážiť parazitárne infekcie pri bežných zdravotných ťažkostiach, ako sú bolesti hlavy, tráviace problémy, hnačky, zápchy, nechutenstvo či náhle chudnutie. Napriek tomu sa v bežnej praxi testovanie na parazity takmer nevykonáva.

Prečo lekári parazity neodhalia?

Diagnostika parazitov naráža na viacero problémov:

  • Nedostatočné laboratórne vybavenie – Parazitologických laboratórií je málo a nie sú tak dobre vybavené ako bakteriologické a virologické pracoviská.
  • Nedostatok špecialistov – Lekári neprejavujú o diagnostiku parazitov veľký záujem, a preto sa laboranti v tomto odbore málo školia.
  • Neefektívne testovacie metódy – Najčastejšie používaný test ELISA na protilátky je lacný, ale nespoľahlivý. Podľa odborníkov, vrátane tímu MUDr. Bartoňka z pražskej kliniky zameranej na boreliózu, je falošne negatívny v 50–70 % prípadov.
  • Obmedzená spoľahlivosť vzoriek stolice – Vajíčka parazitov sa v stolici nemusia vždy objaviť, najmä ak sa už rozšírili do iných častí tela. Správna diagnostika by vyžadovala opakované odbery vzoriek v dlhších časových intervaloch, čo sa však bežne nerobí.

Čo hovoria odborníci?

Podľa MUDr. Miroslava Mikuleckého, CSc., odborníka na helminty z Kliniky infektológie a geografickej medicíny v Bratislave, môže organizmus z rôznych dôvodov nevytvárať protilátky proti parazitom. Buď má oslabený imunitný systém, alebo je počet parazitov príliš nízky na vyvolanie imunitnej odpovede. Navyše sa stáva, že rôzne laboratóriá dospejú k úplne opačným výsledkom.

Ako sa účinne brániť parazitom?

Ak máte podozrenie na parazitárnu infekciu, zamerajte sa na:

  • Dlhodobú prevenciu – Dodržiavajte hygienické opatrenia a posilňujte imunitný systém.
  • Prírodné antiparazitiká – Niektoré bylinné prípravky môžu pomôcť pri očiste organizmu.
  • Konzultáciu so špecialistom – Ak bežná diagnostika neprináša výsledok, obráťte sa na lekára špecializovaného na parazitárne infekcie.

Prírodný produkt proti parazitom WurmEx – overené zákazníkmi
Boj proti ľudským parazitom nikdy nebol jednoduchší. S pomocou WurmExu sa ľahko a rýchlo zbavíte nežiaducich patogénov vo vašom tele.