Mýty o celiakii

Mýty o celiakii

O celiakii existuje rad mýtov a poloprávd, ktoré je potrebné uvádzať na pravú mieru.

Všetky nižšie spomínané citáty sú nepravdivé !!!

  • CELIAKIA JE DETSKÁ CHOROBA

V žiadnom prípade, celiakia môže byť diagnostikovaná v akomkoľvek veku.

  • Z CELIAKIA ČLOVEK VYRASTIE

To nie je pravda, bezlepkovú diétu treba dodržiavať do konca života. Súčasná medicína toto ochorenie nevie definitívne vyliečiť. Pri dodržiavaní bezlepkovej diéty však všetky príznaky celiakie vymiznú, výsledky krvných testov aj biopsia sú rovnaké ako u zdravých.

  • PRÍZNAKY CELIAKIE JE HNAČKA, NIKDY NIE ZÁPCHA

Hoci častejším príznakom neliečenej celiakie je hnačka, nie je zápcha nijako výnimočná. V prípade zápchy sa však bohužiaľ na celiakiu nemyslí, a preto je cesta k diagnóze zložitejšie.

  • PRI CELIAKII SE VŽDY CHUDNETE

Chudnutie vyvoláva podozrenie na celiakiu. Ak však postihnutý človek má miesto hnačky zápchu, nechudne, výnimočne aj pribúda na váhe. Po nasadení diéty sa chudnutie zastaví a väčšina ľudí sa počas niekoľkých mesiacov, prípadne v priebehu 1 - 2 rokov, vráti na pôvodnú váhu.

  • PO BEZLEPKOVEJ DIÉTY SA PRIBERÁ

Pokiaľ dôjde k uzdraveniu sliznice, ľudia často priberajú, pretože sú zvyknutí na väčšie prísun stravy, pri ktorom predtým nepriberali. Priberaniu však nie je spôsobené bezlepkovou diétou, ale nepomerom medzi príjmom energie z potravy a výdajom energie pri fyzickej aktivite.

  • PRI NEGATÍVNE TESTY JE CELIAKIA ÚPLNE VYLÚČENÁ

U malého percenta ľudí vychádzajú testy falošne negatívny. Jedná sa o tzv. Séronegatívne celiakii. Pri podozrení na ňu musí lekár nechať vykonať špeciálne histologické vyšetrenie bioptických vzorkách sliznice tenkého čreva. Hoci lekári tento fakt teoreticky poznajú, keď pred sebou majú pacienta s negatívnym výsledkom, tak ho upokojí, že celiakii určite nemá.Cesta týchto ľudí k diagnóze je potom často veľmi dlhá a tŕnistá.

  • AK MÁM PRI KONTROLNOM VYŠETRENIE KRV V PORIADKU, UŽ NEMUSÍTE DRŽAŤ DIÉTU 

Kontrolné krvné vyšetrenie ukazuje na správne dodržiavanie bezlepkovej diéty, nie na to, že choroba už nemám. Naopak je potrebné dodržiavať diétu správne ďalej.

  • BEZLEPKOVÁ DIETA POMÔŽE K VYLIEČENIU CELIAKIA

Celiakia je ochorenie, ktoré v súčasná medicína nevie vyliečiť. Pri dodržiavaní bezlepkovej diéty všetky príznaky iba vymiznú, krvné testy aj biopsie dávajú výsledky rovnaké ako u zdravých ľudí. To často vedie k nesprávnemu odporúčanie, že je človek vyliečený a môže sa vrátiť k normálnej strave. Bohužiaľ nemôže, neznášanlivosť lepku je trvalá. Lepok behom pár týždňov, mesiacov, či výnimočne až za niekoľko rokov spôsobí poškodenie črevnej sliznice so všetkými následkami neliečenej celiakie.

  • PO PORUŠENIE DIETY SA MI NIČ NESTALO, S PRÍSNORŤOU DIETY TO NETREBA PREHÁŇAT

To, že človek nepozoruje žiadne problémy, neznamená, že lepok črevu neškodí. Zvlášť pri opakovanom porušovaní diéty sa klky na sliznici zase vyhladzujú az toho vyplývajú všetky riziká neliečenej celiakie.

Existuje aj niekoľko nepravdivých mýtov o bezlepkovej diéte:

  • ŠPALDA JE VHODNÉ PRE BEZLEPKOVÚ DIÉTU

Špalda je druh pšenice a pre bezlepkovú diétu je úplne nevhodná. Napriek tomu Vás bude snáď každý druhý predavač v predajniach zdravej výživy presviedčať o opaku. Nenechajte sa zviklat. Zaujímavé je, že tento mýtus je medzinárodná a má veľmi tuhý korienok.

  • GLUTAMAN SODNÝ JE NEVHODNÝ PRI DIÉTE

Glutaman sodný neobsahuje lepok. Všeobecne sa neodporúča alergikom a malým deťom, čo však s lepkom nesúvisí.

  • GLUKÓZOVÝ SIRUP, DEXTRÓZA, KARAMELOVÉ FARBIVO OBSAHUJE LEPEK

Hoci sa pri ich výrobe vychádza z pšenice, je vďaka výrobnému postupu vo finálnom produkte lepok bezpečne eliminovaný. Z tohto omylu potom vychádza celá rada ďalších mýtov, napr. Že ocot je nevhodný (na základe toho, že obsahuje karamelové farbivo).

Pre úpravu prostredia zažívacieho traktu po užívaní liečiv využite prípravok na báze rastlinných výťažkov na úpravu priechodu potravy črevom DietLax.

Chcete byť informovaný o ďalších zaujímavostiach?
Zostaňme kamaráti na Facebooku a budú sa Vám zobrazovať nové články https://www.facebook.com/zdravileky.
Alebo stačí dať like! https://www.facebook.com/zdravileky.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť