Sprievodca alergiami: Anafylaktický šok (anafylaxia)

Sprievodca alergiami: Anafylaktický šok (anafylaxia)

Anafylaktický šok čiže anafylaxia je extrémne silná forma alergickej reakcie človeka na podanie určitého alergénu, v podstate ide o alergický šok, sprevádzaný poruchami krvného obehu alebo dýchaním.

Táto reakcia môže vzniknúť u kohokoľvek, kto sa už s konkrétnym alergénom v minulosti stretol a vytvoril si proti nemu protilátky, ktoré pri ďalšom stretnutí s rovnakým alergénom spustí prudkú alergickú anafylaktickú reakciu. Jedná sa o život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje okamžitú pomoc a neliečený môže skončiť aj smrťou.

Príčiny anafylaktického šoku

Najčastejšie k nemu dochádza po injekčnom podaní alergénu (napr. Lieku či kontrastnej látky podanej do žily) alebo po bodnutí včelou (či iným živočíchom), kedy postihnutý reaguje alergicky na včelí alebo iný jed. Podanie potravinového alergénu alebo vdýchnutiu alergénu napr. Alergie na zvieratá sú menej časté, ale tiež sa vyskytujú. Sú známe prípady, keď sa alergia na určitú potravinu prvýkrát prejaví práve anafylaktickým šokom.

Na rozdiel od bežnej alergickej reakcie, ktorá postihne len určité miesto v tele (napr. alergická nádcha postihuje nosnú dutinu a okolie, žihľavka kožu a pod.), Anafylaktický šok postihne celé telo. Postihnuté môžu byť všetky tkanivá, alergická reakcia však najciteľnejšie postihne cievy, ktoré sa rozšíria a navyše zvýši priepustnosť svojich stien. To je nebezpečný stav pre krvný obeh. Ohrozenie života spôsobujú tieto dve okolnosti: náhly pokles krvného tlaku (z dôvodu nadmerného vyplavenie hormónu histamínu, ktorý zaviní roztiahnutie ciev celého tela a do srdca sa prestane vracať krv) a jednak opuch a stiahnutie svalov dýchacích ciest, čo vedie na astmatický záchvat. Odtok tekutín z ciev sa rýchlo prejaví šokovým stavom, srdce začne pumpovať, aby udržalo obeh a pulz sa preto zrýchľuje. Spolu s tým môžu začať kdekoľvek na tele vznikať viditeľné opuchy, ktoré tvoria tekutina uniknutá z krvných ciev do podkožia. Srdce však obeh udržať väčšinou nezvládne, pretože v cievach chýba tekutina. Krvný tlak začne klesať a nakoniec obeh zlyhá, človek stratí vedomie a nakoniec môže aj zomrieť.

Okrem celkového postihnutia sa môžu objaviť aj lokálne prejavy alergickej reakcie na jednotlivé tkanivá. U človeka s anafylaktickým šokom tak môže vzniknúť žihľavka (svrbivé vyrážky na tele) alebo astmatický záchvat (náhla dýchavičnosť, hvízdavý dych či záchvat suchého kašľa).

Okrem zlyhanie krvného obehu tiež človeka postihnutého anafylaxiou ohrozuje udusenia. A to kvôli opuchu horných dýchacích ciest a tiež vinou prípadného astmatického záchvatu, kedy dôjde k sťahovaniu a uzatváranie priedušiek.

Ako určite spoznáte anafylaktický šok

  • charakteristická je rýchlosť, s akou anafylaxia nastoupí- najneskôr do 30 minút po kontakte s alergénom

  • zisťujeme viditeľné príznaky šoku- závažnosť šoku a zmeny stavu možno zistiť z hodnôt krvného tlaku az pulzu.Klesajúci tlak a stúpajúci pulz znamenajú zhoršujúci sa stav.

Príznaky anafylaktického šoku

Všeobecné príznaky:

  • nevoľnosť, slabosť, ťarcha na prsiach, mihanie pred očami, studený pot, strach, mrazenie,

  • mihanie pred očami nasledované stratou vedomia vplyvom poklesu krvného tlaku,

  • dychové obtíže- dýchavičnosť, hvízdavé dýchanie, chrčanie, kŕč hrtanu, zrýchlené dýchanie,

  • zrýchlený tep srdca

  • mravenčenie v končatinách či promodrávání končatín.

Špecifické príznaky potom môžu byť tieto:

  • opuchy mimo miesta bodnutia, pričom celotelový opuch je najskôr vidieť na viečkach,

  • začervenaná, horúca kože a svrbenie (najmä na začiatku reakcie)

  • opuch jazyka alebo pier

  • vracanie, hnačka

Čomu sa vyhnúť

Ak človek v minulosti už anafylaktický šok prekonal, mal by sa spúšťaciemu alergénu dôrazne vyhýbať. V každom prípade by však mal byť vybavený autoinjektora s adrenalínom, ktorý môže v prípade ďalšej anafylaxia použiť ako prvú pomoc.Samozrejmosťou je tiež nosiť pri sebe neustále aj antihistaminiká !!!

V mnohých prípadoch však anafylaktický šok príde bez predchádzajúceho varovania a preto mu nemožno vopred nijako zabrániť. Avšak aj tak je dôležité o svojom ochorení informovať rodinu, priateľov a kolegu, aby boli pri náhlej anafylaktickej reakcii schopní poskytnúť potrebnú prvú pomoc.

Pokračovanie článku tu...

 

Chcete byť informovaný o ďalších zaujímavostiach?
Zostaňme kamaráti na Facebooku a budú sa Vám zobrazovať nové články https://www.facebook.com/zdravileky.
Alebo stačí dať like! https://www.facebook.com/zdravileky.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť