Sprievodca alergiami: Kožné choroby

Sprievodca alergiami: Kožné choroby

Existuje niekoľko foriem kožných chorôb, nemusí však vždy ísť priamo o alergiu ale jednoducho o reakciu kože na nejaký podnet.

Atopický ekzém

Atopický ekzém nastupuje už v dojčenskom veku, niekedy sa počas detstva stratí a inokedy trápia človeka po zvyšok jeho života. Atopický ekzém je imunitný odpoveďou na základe vrodené dispozície. Prejavuje sa predovšetkým silným svrbením, suchosťou kože, bledosťou či začervenaním, olupovaním kože či pľuzgieriky.

Atopický ekzém má tri formy:

  • Kojeneckú

Dojčenská forma atopického ekzému zvyčajne začína okolo tretieho mesiaca a končí v prvom roku života dieťaťa. Najprv sa objavuje na lícach, čele a brade a až potom sa rozširuje po zvyšku tela. Prejavuje sa šupinami, pupienky a drobnými pľuzgierikmi, ktoré veľmi často tiež mokvajú.

  • Detskú

Typická miesta zasiahnuté prejavy detskej formy atopického ekzému sú lakťovej a kolenný jamky. K ďalším postihnutým oblastiam patrí krk, zápästia a chrbát ruky. Aj pre túto formu atopického ekzému je charakteristická vysoká svrbenie. Počas siedmeho roku života dochádza u polovice postihnutých k úplnému zahojeniu. Opätovný návrat však môže vyvolať nástup puberty.

  • Dospelú

Dospelá forma atopického ekzému je pokračovaním choroby z detstva. Len u desiatich percent pacientov prepuká ekzém až v dospelosti. Ekzémom zasiahnuté koža je hrubá, zdrsnená a veľmi často dochádza k jej popraskaniu. Zasiahnuté miesta sú rovnaké ako u dojčenskej formy. Intenzita svrbenie je však vyššia.

Pre atopický ekzém je typické zhoršenie stavu na jar a na jeseň. Naopak, k zlepšeniu dochádza v lete a v zime.

Kontaktná dermatitída

Kontaktná dermatitída vzniká na základe vytvorenej alergie na určitú látku. Ak sa dostane pokožka do kontaktu s alergénmi alebo inými dráždiacimi látkami nastáva v mieste dotyku zápal. Jeho vyvolanie môžu spôsobiť chemikálie, kovy, konzervačné látky používané v kozmetických a farmaceutických prípravkoch. Zápal môže vyvolať aj vdýchnutie niektorých výparov. Pozor !!! K zápalové reakcii môže dôjsť aj oneskorene napr. Po rokoch stáleho pôsobenia určitej látky.

Fotoalergická kontaktná dermatitída

Fotoalergická kontaktná dermatitída vzniká po použití nejakého lieku a následnému sa vystavenie slnku. Koža na túto skutočnosť reaguje začervenaním, opuchom, niekedy aj pľuzgiermi s veľmi nepríjemným svrbením.

Seboroická dermatitída

Seboroická dermatitída sa prejavuje ako červená svrbiaca vyrážka s šupinami. Najčastejšie sa objavuje v centrálnej časti tváre, na temene hlavy alebo na trupe. Vzniká v dôsledku zvýšenej tvorby mazu a prítomnosti kvasiniek. Priebeh seboroickej dermatitídy ovplyvňujú klimatické podmienky, životné prostredie i psychický stav.

Dyshidrotický dermatitída

Dyshidrotický dermatitída je považovaná za druh atopického ekzému, ale môže byť aj prejavom kontaktnej dermatitídy.Vyznačuje sa červenými škvrnami s pľuzgierikmi naplnenými čírou tekutinou. Pľuzgieriky praskajú a koža sa olupuje.Vyskytuje sa iba na prstoch, dlaniach a chodidlách.

Numulárny dermatitída

Numulárny dermatitída je druhom atopického ekzému, v ktorom hrá významnú úlohu chronická infekcia. Vyznačuje sa suchou kožou a okrúhlymi ohraničenými nesvrbivým škvrnami, hlavne na dolných končatinách. Stav sa zhoršuje v zimných mesiacoch.

Solárne dermatitída

Solárna dermatitída vzniká na základe dlhého vystavenie sa ultrafialovému žiareniu. Prejavuje začervenaním a vznikom pľuzgierikov. Môže prejsť až do zápalu.

Fototoxická dermatitída

Fototoxická dermatitída je ťažšia forma spálenie slnkom. Vzniká na základe pôsobenia ultrafialového žiarenia v kombinácii s niektorými liekmi či chemikáliami.

Fytofotodermatitida

Fytofotodermatitida vzniká po pôsobení chemikálií obsiahnutých v niektorých rastlinách.

LUPIENKA je ďalší kožné chorobou

O tej sa dočítate po kliknutí na tento odkaz

 

Chcete byť informovaný o ďalších zaujímavostiach?
Zostaňme kamaráti na Facebooku a budú sa Vám zobrazovať nové články https://www.facebook.com/zdravileky.
Alebo stačí dať like! https://www.facebook.com/zdravileky.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť