Dôležité živiny pre dieťa predškolského veku

Dôležité živiny pre dieťa predškolského veku

Dieťa predškolského veku potrebuje pre správny vývoj vyvážené množstvo potrebným živín. V jedálničku nejde len o to aby tam potrebné živiny boli zastúpené, ale musí byť tiež zastúpené v danom množstve.

 

Tuky vo výžive detí

Podiel na príjme energie sa má pohybovať okolo 30% z celkového energetického príjmu. Veľký dôraz kladieme na príjem nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre vývoj mozgu. Nenasýtené mastné kyseliny pomáhajú k tomu, že sa u dieťaťa rozvíja a vyvíja nové schopnosti, deti majú lepšiu pamäť a dokážu sa tiež lepšie sa učiť a sústrediť. Tuk tvorí asi 60% suchej časti mozgu, z toho je až jedna tretina zastúpená nenasýtenými mastnými kyselinami (alfa-linolénovú a dokosahexaenovú).

Bielkoviny v detskej strave

V detskej strave je nutné zaistiť dostatočné množstvo bílkovin- primerané množstvo vzhľadom k veku. Ako nedostatočný tak nadbytočný príjem bielkovín sebou môže niesť určité riziká. Ako optimálna dávka pre skupinu detí predškolského veku sa javí hodnota 1-1,5g na kilogram telesnej hmotnosti. Celkové množstvo by malo tvoriť 12-15% celkového energetického príjmu. Pre zdravý rast a vývoj je potrebné, aby aspoň 40% všetkých bielkovín bolo živočíšneho pôvodu, ako optimálne sa uvádza 50-70% bielkovín, tzv. Plnohodnotných. Patrí sem potraviny- mäso, mlieko, mliečne výrobky, vajcia. Príjem týchto potravín sebou nesie riziko príjmu skrytých tuku- nasýtených tukov a cholesterolu. Bielkoviny Neplnohodnotná sú obsiahnuté v potravinách rastlinného pôvodu- obilniny, mlynské a pekárenské výrobky, strukoviny, zemiaky a orechy.

Sacharidy v detskej strave

Sacharidy sú pre dieťa najväčším dodávateľom energie. Podieľa sa na energetickom príjme za deň z 50-55%. Základ by mali tvoriť polysacharidovej potraviny ako obilniny, mlynské a pekárenské výrobky, ryža, cestoviny, strukoviny, zelenina a ovocie. Všetky tieto potraviny sú nutrične hodnotné aj pre svoj obsah vlákniny. V tomto veku nie je ešte vhodné zaraďovať do jedálnička výhradne celozrnné potraviny. Odporúčané denné množstvo sa pohybuje okolo 10 g vlákniny (vek +5). Takáto dávka je obsiahnutá v pestrej strave zostavenej podľa daných odporúčaní (pozri potravinová pyramída).

Vitamíny v detskej strave

Vitamíny a nerastné látky neprinášajú telu energiu, slúži ako stavebné prvky, iné zabezpečujú správny priebeh rôznych biochemických reakcií a fungovanie jednotlivých orgánov a celého organizmu. Pestrá strava zaručuje dostatočné množstvo týchto látok. Nevyhnutné sú vitamíny skupiny B (B1, B6, B9, B12).

 

Rovnako ako správny obsah živín v strave je veľmi dôležitý tiež denný režim. Pokiaľ chcete dieťaťu dopriať nejakú sladkosť, doprajte mu ju v časti dňa kedy dieťa bude mať ešte nejaké energetické výdavky, to znamená, že nie je vhodné dieťaťu dopriať sladkosti napr. Pred spaním.

Stravu rozdeľte do piatich dávok:

  1. raňajky by mali tvoriť 15-20% dennej stravy

  1. desiata potom 15%

  2. obed by mal byť najvýdatnejšie, teda 35%

  3. olovrant 10%

  4. večera 20-25%

     

Pravidelné stravovanie pôsobí ako prevencia prejedanie a to predovšetkým v popoludňajších a večerných hodinách. Jedlo je vhodné dodržiavať vo trojhodinových intervaloch.

Energetický model celodenného jedla

 

Pre predstavu kliknite sem, pripravili sme pre Vas článok s ukážkou správneho jedálnička...

 

 

Chcete byť informovaný o ďalších zaujímavostiach?
Zostaňme kamaráti na Facebooku a budú sa Vám zobrazovať nové články https://www.facebook.com/zdravileky.
Alebo stačí dať like! https://www.facebook.com/zdravileky.

 
Odoslať článok známemu   Vytlačiť