Sprievodca alergiami: Lupienka- liečba

Sprievodca alergiami: Lupienka- liečba

V našom článku Sprievodca alergiami-lupienka, sme Vás zoznámili s príznakmi, prejavmi a typy lupienky. V tejto druhej časti článku sa budeme venovať liečbou lupienky.

Liečba lupienky (psoriázy) sa delia na vnútorné a vonkajšie. Vnútorná liečba zahŕňa lieky podávané ústami alebo injekčne. Tieto liečivá majú veľa nežiaducich účinkov, preto sú pri ich podávaní dôležité pravidelné kontroly. Pred začatím a počas liečby pacient podstupuje laboratórne testy. Vonkajšia liečba zahŕňa krémy, masti, mlieka, roztoky alebo gély.

Možnosti vonkajšej liečby

Miestna liečba psoriázy využíva predovšetkým emoliencia, hydratačné, keratolytické účinnej látky a kortikosteroidy.Hydratačné výrobky a emoliencia pomáhajú hlavne v kľudových či ustupujúcich fázach psoriázy. V úvodnej keratotické fáze pomáhajú najviac keratolytické prostriedky, ktoré je možné ich použiť v spojení s hydratačnými výrobkami. Lokálne kortikosteroidy sú účinné v každom štádiu, nemali by ale byť používané nepretržite po dlhšiu dobu, takže je doporučované je vyhradiť pre použitie pri akútnych prejavoch (exacerbaciach).


Emolienciá účinkujú tak, že zvláčňujú stratum corneum a predchádzajú tvorbe šupiniek. Sú to najčastejšie používané dermatologickej prostriedky. Vytvárajú nepriedušný film, ktorý znižuje únik vody z pokožky odparovaním a umožňuje, aby povrchová vrstva pokožky - stratum corneum, zostala dostatočne hydratovaná. Emolienční prípravky nájdete aj v ponuke našej internetoví lekárne po kliknutí sem.

Hydratačný výrobky sú emoliencia obohatená o prirodzené hydratačné faktory (NMF). NMF tiež zvyšujú hydratáciu rohovej vrstvy, pretože optimálne viažu vodu. Zdokonalené hydratačné výrobky obsahujú tiež zložky ako je glucoglycerol, ktorý zvyšuje hydratáciu v hlbších epidermálnych vrstvách tým, že aktivuje sieť aquaporínov v pokožke, ktorá privádza vodu do jej horných vrstiev. 

Pravidelné používanie emoliencí a hydratačných výrobkov je dôležité a malo by pokračovať ako behom akútnych, tak počas kľudových fáz. 

Hustejšie, okluzívny krémy sú vhodnejšie ako ľahšie mlieka, pretože sú účinnejšie

Keratolytická činidlá pôsobí pri zmierňovaní šupinateniu psoriatických plakov, pretože rozkladajú keratotickou hmotu.Kyselina salicylová je najúčinnejšia známa keratolytická látka a najviac pomáha pri extrémne silných alebo šupinatých plakov. Keratolycké prípravky ponúka aj naša internetová lekáreň.

Urea je ďalší bežne používané keratolytické činidlo a je tiež súčasťou mnohých hydratačných výrobkov, napr. rad Eucerin Urea, pretože patrí medzi prirodzené hydratačné faktory a pomáha viazať vodu v pokožke. 

Miestna liečba pomocou Emolienciá, hydratačných a keratolytických prostriedkov je pre liečbu psoriázy nevyhnutná.Podporujú účinnosť akékoľvek systémové farmakoterapie. 

Lokálne kortikosteroidy majú protizápalové účinky, znižujú mieru tvorby plakov a podráždenie, ktoré ju sprevádza.Mierne lokálne kortikosteroidy sa často používajú pri lupienke na tvári, genitáliách alebo v oblastiach, ktoré si vyžadujú časté naťahovanie či ohýbanie, v kombinácii s inými lokálnymi prípravkami. 

Vitamín D je často jednou z prvých foriem lokálnej liečby pri typickej chronickej lupienke.

Vnútorná liečba

Pri akútnych foriem, ktoré prichádzajú náhle, ale našťastie sú len "jednorazové", dermatológ predpisuje antibiotiká,pretože tomu zvyčajne predchádza nejaká infekcia, ďalej vápnik, sedatíva a antihistaminikami, ktoré pomáhajú hlavne proti svrbeniu.

Celkovo možno zhrnúť, že liečba chronickej psoriázy samotnú chorobu vlastne nikdy nevylieči, ale zmierňuje alebo odstraňuje jej príznaky, musia byť preto dlhodobá.

Alternatívne možnosti liečby

Najúčinnejšie terapia sa uskutočňuje pomocou UVA / UVB lúča a psoralens. To sú látky s fotodynamickým efektom, ktoré sa aplikujú buď zvonka na pokožku alebo vnútorne do organizmu a zvýši citlivosť pokožky k ožiareniu UVA lúče, ktoré potom nasleduje (dohromady sa tomu hovorí PUVA terapia). Túto liečbu možno kombinovať s liečbou dechtovými preparáty a horským slniečkom, čo vlastne napodobňuje prostredie pri mori.

Pobyt pri mori pre pacientov s lupienkou je vhodný, pretože slnko im pomáha (tzv. Helioterapiu). Niektoré formy psoriázy sa v lete zlepšujú, zatiaľ čo v zime sú v aktívnejšom štádiu.

V niektorých krajinách (v Turecku, Chorvátsku a ďalších) sa v kúpeľoch na liečbu psoriázy využívajú ryby druhu Garra rufa a Cyprinion macrostomus. Tieto ryby sa prisajú k šupinám a postihnutým miestam a v podstate sa nimi živia, takže krásne vyhladí kožu. Nemusíte sa báť, že by to bolo nejako výrazne nepríjemné, rozhodne to nebolí, len to môže trochu štekliť.

Veľmi dobré výsledky sa u niektorých pacientov dosiahne liečebnou kúrou pri Mŕtvom mori, rôzne formy psoriázy sú totiž rozdielne citlivé k zmenám klímy. Akúsi chabú náhradou sú minerálne soli a iné produkty z tohto mora, ktoré ponúka rad kozmetických firiem. Aj naša internetová lekáreň ponúka rad výrobkov s výťažkami z mŕtveho mora.

 

Chcete byť informovaný o ďalších zaujímavostiach?
Zostaňme kamaráti na Facebooku a budú sa Vám zobrazovať nové články https://www.facebook.com/zdravileky.
Alebo stačí dať like! https://www.facebook.com/zdravileky.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť