Sprievodca alergiami: Lupienka

Sprievodca alergiami: Lupienka
Lupienka (psoriaza) je bežné chronické kožné ochorenie, v priebehu ktorého príznaky často striedavo ustupujú a prepukajú. Najčastejšie sa vyskytujúce typ psoriázy má zreteľne ohraničené "plaky" (ložiská), ktoré môžu mať ružovú alebo sivú farbu, prekryté striebristými šupinkami kože. Tieto ložiská môžu spôsobiť tiež miestne prejavy hyperpigmentácie. Prvé príznaky sa môžu objaviť v akomkoľvek veku, najpravdepodobnejšie však v raných fázach dospelosti, alebo v neskoršom veku, okolo 50-60 rokov.

Prejavy a príznaky odborne

Psoriatické lézie sa od klasickej suchej pokožky, známe tiež ako xeróza, biologicky líšia a sú klasifikované ako erytroskvamózní, čo znamená, že zasahujú krvné cievy hlbšie vrstvy pokožky. Nedostatočná regenerácie buniek spôsobuje takzvané plaky.

Tieto nedostatky sú spôsobené niekoľkými faktormi:

  • zápalové reakcie v dermis a epidermis

  • zvýšená rýchlosť obnovy keratinocytov (buniek v epidermis)

  • skrátený cyklus vyzrievanie buniek a

  • zmeny deskvamačního procesu (deskvamácia označuje prirodzený proces, v ktorom dochádza k olupovaniu rohovej vrstvy pokožky).

Typy lupienky

Plakovou lupienkou (Psoriasis vulgaris) je najčastejšie sa vyskytujúca formou psoriázy, predstavuje asi 80% prípadov. Objavuje sa vo forme rude zafarbených lézií, v ktorých prebieha zápal. Môžu byť tiež pokryté vrstvou striebristé alebo biele šupinatej pokožky. Tieto lézie sa zvyčajne nachádzajú v oblastiach, ako sú kolená a lakte, vlasová pokožka alebo dolnú časť chrbta.

Kvapkovitá lupienka je charakterizovaná "drobnými kvapkovitými léziami", čo sú malé červeno sfarbené body, ktoré sa objavujú na tele alebo končatinách. Obvykle nie sú tak vyvýšené ako lézie ložiskovej psoriázy. Kvapkovitá lupienka môže prvýkrát prepuknúť v detstve alebo v prvých rokoch dospelosti, a môže sa prejaviť náhle.

Inverzné lupienka sa objavuje ako jasne červené lézie, ktoré nie sú hrubé, ale skôr hladké a lesklé. Vyskytujú sa prevažne v kožných záhyboch a citlivých oblastiach, ako sú podpazušie a v ďalších kožných záhyboch, napr. V slabinách alebo pod prsiami či u zadku. To sú tiež oblasti, kde môže dôjsť k podráždeniu spôsobenému trením a / alebo potením.

Pustulózny lupienka sa objavuje prevažne u dospelých a charakterizujú ju biele pľuzgiere naplnené hnisom (ktorý nie je infekčný, pretože ho tvoria biele krvinky). Okolo týchto pľuzgierov môže byť pokožka začervenaná, a môžu byť lokalizované alebo rozšírené.

Erytrodermickej lupienka je predovšetkým zápalové povahy, a preto často postihuje väčšinu povrchu tela. Rozsiahle kožné začervenanie spôsobuje vznik šupiniek odlupujúcich sa vo veľkých plochách, čo spôsobuje silné bolesti a diskomfort.

Lupienka- čo ju spôsobuje?

  • Dedičnosť 
    Štúdie ukazujú, že dedičnosť hrá úlohu vo väčšine prípadov, vzhľadom k výskytu lupienky v rodinách postihnutých jedincov. Niektoré zdedené gény môžu byť údajne späté s lupienkou, ale presný spôsob, ktorým sa tak deje, nie je zatiaľ známy.

  • Infekcia 
    Na tvorbe príznakov psoriázy sa často podieľajú infekcie. Baktérie, najmä streptokoky, sú najčastejšie sa vyskytujúce patogény a sú príznačné pre kvapkajúcu lupienku. Napadnutie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV), aj keď nie je priamou príčinou lupienky, zvyšuje pravdepodobnosť vzniku vážnejšej formy psoriázy, ak daná osoba lupienkou už trpí.

  • Stres 
    Psychický stres môže stav zhoršiť a v niektorých prípadoch môže byť aj samotným spúšťačom ochorenia.

  • Lieky 
    Liečba niektorými liekmi, najmä lítiom, antimalariká a beta-blokátory, má na lupienku negatívny vplyv. Náhle ukončenie liečby silnými lokálne aplikovanými alebo perorálnymi kortikosteroidmi môže spôsobiť "spätné" príznaky, ktoré môžu byť závažné a môžu dokonca spôsobiť erytrodermia, či pustulózne lupienku.

  • Pre úpravu prostredia zažívacieho traktu po užívaní liečiv využite prípravok na báze rastlinných výťažkov na úpravu priechodu potravy črevom DietLax.

Liečba lupienky: kliknite sem

 

Chcete byť informovaný o ďalších zaujímavostiach?
Zostaňme kamaráti na Facebooku a budú sa Vám zobrazovať nové články https://www.facebook.com/zdravileky.
Alebo stačí dať like! https://www.facebook.com/zdravileky.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť